Психологічні рекомендації для школярів

 

Підготовка до ЗНО.

Практичні рекомендації.

 • Спочатку підготуйте робоче місце для занять: приберить зі столу зайві речі, зручно розташуйте підручники,посібники,зошити. Можна оздобити інтер’єр кімнати декоративними елементами жовтого й фіолетового кольорів,оскільки вони підвищують інтелектуальну активність.
 • Складіть план занять. Плануючи кожен день підготовки, необхідно чітко визначити,що саме сьогодні Ви вивчатимете. Почніть із більш складного, з того розділу, який знаєте найгірше.

Чергуйте  заняття та відпочинок, скажемо, 40 хвилин занять, потім 10 хвилин перерви.

Не треба прагнути до того, аби прочитати й запам’ятати напам’ять  увесь матеріал. Корисно структурувати матеріал,складати схеми,плани, причому бажано їх записувати. Плани корисні ще тому, що за ними можна легко повторити матеріал.

 • Як запам’ятовувати матеріал?  Матеріал краще розбивати на смислові фрагменти, бажано, щоб їх було не більше 7. Смислові фрагменти матеріалу слід узагальнити ,виражати головну думку однією фразою.
 • Використовувати асоціації. Метод локальної прив’язки полягає в побудові для ряду,який Ви намагатися запам’ятати, об’єктів іншого ряду – опорного, з добре знайомих або легких для вивчення пунктів. Таким опорним рядом може бути послідовність кімнат у Вашій квартирі, будинків на Вашій вулиці тощо.
 • Як повторювати? Перекажіть текст своїми словами , і Ви легше його запам’ятати ,аніж просто прочитати багато разів – адже це активна розумова праця. Загалом, будь яка аналітична робота з текстом має змогу краще його запам’ятати.  Це може бути перекомпонування  матеріалу, знаходження парадоксальних формулювань для нього, залучення контрастного тла або матеріалу.
 • Конспектування. Текст можна суттєво скоротити,представивши його у вигляді схеми – “зірки”, “дерева” і т.д.
 • Як краще харчуватися? Харчування має бути 3-4 разовим,калорійність і багатим на вітаміни. Споживають волосків горіхи,молочні продукти,рибу,м’ясо, овочі,фрукти та шоколад. Головне: перед іспитом не слід наїдатися.
 • Як підготуватися психологічно? Для того,щоб у кризовій ситуації кризові “втрачати голову”, необхідно не ставити перед собою надзавдань і надмети. Не варто чекати поки ситуація стане катастрофічною. Починайте готуватися до іспитів помалу,по частинах , спокійно.

Якщо Вам важко зібратися із силами і думками, спробуйте запам’ятати спочатку найлегше,а потім переходить до вивчення складного матеріалу.

Щодня виконувати вправи на зняття напруженості,втоми, на розслаблення.

 • Режим дня

Поділіться день на 3 частини: Го тутсі до іспитів 8 годин на день, займаєтеся спортом, гуляйте ,потанцювати ( також 8 годин), спіть не менше 8 годин. Якщо хочете,влаштував собі тиху годину після обіду.

 • Як уникнути хвилювань?
 1. Запишіть на аркуші паперу те, що Вас непокоїть. Покладіть його під подушку або в ящик столу на 7 днів. Доти, можливо, проблема вирішиться сама собою або її вже вирішете Ви.
 2. Запитайте себе : “Чи допомагає хвилювання впоратися із ситуацією? ” коли Ви зрозумієте,що ні, придумайте щось, що справді могло б зарадити.
 3. Якщо Ви можете порадитися з батьками, зробіть це. Попросіть їх підтримати Вас.
 4. Памятайте : занепокоєння – це емоції, а не метод вирішення проблем.
 5. Якщо Ваші переживання стали нав’язливаними, зверніться до психолога.

 

Напередодні іспиту.

Багато хто вважає: для того, щоб повністю підготуватися до іспиту, не вистачає лише однієї , останньої перед ним ночі. Це неправильно.  Ви вже й так стоили,  тому не треба себе перенапружувати. Навпаки, із вечора перестаньте готуватися, приймати душ, прогуляйтеся.  В испить ся якнайкраще,  аби прокинутися бадьорий, із відчуттям здоров’я,  сили , з бойовим настроєм.

У пункт складання іспиту приходьте без запізнень.  Опануйте  себе,  зберіться з думками. Сміливо заходьте до аудиторії.  Не сумнівайся,  усе вийде. Сядьте зручно, випряміть  спину.  Подумайте про те, що Ви кращі за всіх,  розумніші,  у Вас усе вийде. Зосередьтеся  на словах : “Я спокійний,  я абсолютно спокійний”. На завершення стиснути руки в кулаки.  Виконати дихальні вправи.